صدای کولر گازی

صدای کولر گازی
علت انواع صدا در کولر های 
صدای کولر گازی

یکی از محبوب ترین سیستم های سرمایشی در میان جوامع مختلف کولر گازی است که به دلیل مزایای زیادی که دارد در بسیاری از ساختمان های مسکونی، تجاری و اداری مورد استفاده قرار می گیرد.

کولر گازی در انواع مختلفی وجود داشته که محبوب ترین مدل آن اسپیلت یا کولر گازی دو تکه می باشد. به علت این که در فصل تابستان استفاده از این وسیله تقریبا دائمی می باشد خرابی های بسیاری در آن به وجود می آید که بسیاری از این خرابی ها و مشکلات به راحتی قابل تعمیر بوده و برطرف می گردند.

یکی از مشکلات رایجی که در انواع کولر گازی مشاهده می شود وجود صداهای زیاد در حین کار کردن دستگاه می باشد. این صداها ممکن است انواع مختلفی داشته که هر یک مرتبط با خرابی قطعه ای خاص در کولر گازی می باشد.

این صدا می تواند آرامشی که حاصل استراحت در زیر باد خنک کولر حاصل شده است را از بین برده و برای اطرافیان بسیار آزار دهنده باشد. در این مقاله به این علل هایی که موجب  صدا دادن کولر گازی میشود پرداخته ایم.

چرا کولر گازی ما صدا می دهد؟

کولرهای گازی از دو قطعه کلی یونیت داخلی و یونیت خارجی تشکیل شده اند که در صورت بروز مشکل در قطعات هر یک از این قسمت ها امکان وجود سر و صدا در کولر گازی وجود داشته باشد.

صدای کولر گازی
کولر گازی

علت های صدا دادن کولر های گازی:

۱-تراز نبودن کولر

اولین دلیل صداهای غیر عادی کولر گازی شما می‌تواند تراز نبودن کولر باشد، این تراز نبودن هم می تواند از سمت پنل داخلی باشد هم پنل خارجی که در زمان نصب به تراز بودن آنها دقت نشده است. توجه کنید این کاری نیست که افراد غیر متخصص انجام بدهند.

۲-کج شدن تیغه های فن کولر گازی

دومین دلیلی که میتواند موجب ایجاد سر و صدا می شود، شکستن یا کج شدن قطعاتی مثل تیغه های فن کولر گازی است. برای بررسی علت صدا دادن پنل داخلی کولر گازی، کافیست پره های فن را چک کنید، اگر تاب برداشته یا کج شده است، به حالت قبل برگردانید. به پره های فن فشار نیاورید.

۳قرار گرفتن یک شیء خارجی در کندانسور کولر گازی

کندانسور یکی از قطعات اصلی کولر گازی می باشد که در پنل خارجی و در فضایی مانند حیاط یا بالکن نصب می گردد. گاهی ممکن است حیواناتی مانند گربه، موش یا پرندگان مختلف وارد پنل خارجی شده و سبب ایجاد سر و صدا گردند.

حتی ممکن است در اثر وزش باد اجسام مختلفی مانند تکه های پلاستیک وارد کندانسور شده و در هنگامی که کولر روشن می شود سر و صداهایی را در دستگاه ایجاد نمایند.

در این گونه مواقع نیاز است تا با استفاده از یک چراغ قوه درون پنل خارجی و کندانسور کولر گازی را به دقت بررسی کرده و در صورتی که جسم یا حیوانی درون آن گیر کرده است را خارج نمایید.

صدای کولر گازی
اسپلیت
4-خشک شدن موتور فن کولر گازی

کولر گازی جزء آن دسته از وسایلی می باشد که نیاز به سرویس های دوره ای دارد. در این سرویس ها قطعات مختلف مورد بررسی قرار گرفته و مشکلات احتمالی موجود در آنها برطرف می گردد.

علاوه بر آن لوله ها و اتصالات دستگاه توسط تعمیرکار و سرویس کار کولر گازی بررسی شده تا مشکلی در آنها وجود نداشته باشد.

روغن کاری فن موتور نیز از جمله کارهایی است که در سرویس های دوره ای انجام می گیرد و از خشک شدن فن دستگاه جلوگیری می نماید. در صورتی که موتور فن به دلیل عدم روغن کاری خشک گردد موجب بروز سر و صدا در دستگاه در هنگام روشن بودن می گردد.

۵-شل بودن قاب جلوی کولر گازی و ایجاد صدای تق تق

یکی دیگر از دلایل صدا دادن کولر گازی، درست بسته نشدن درب جلوی پنل کولر است. اگر قاب جلویی کولر گازی درست بسته نشده باشد، صدای تق تق ایجاد می کند. این مشکل را می توانید با باز کردن قاب جلویی کولر و دوباره بستن آن حل کنید.

۶-فشار بیش از حد و داغ شدن کمپرسور کولر گازی

گاهی ممکن است بر اثر روشن بودن طولانی مدت کولر گازی به کمپرسور فشار زیادی وارد شده و داغ شود. این داغ کردن کمپرسور می تواند دلیلی برای صدا دادن کولر گازی باشد که به راحتی و با خاموش کردن و استراحت دادن به دستگاه قابل برطرف شدن می باشد.

۷-جا به جایی کمپرسور کولر

زمانی که کمپرسور از جای خود خارج می شود شروع به لرزیدن کرده و در نتیجه منجر به صدا دادن کولر می گردد.

صدا در کولرگازی
صدا در کولرگازی

علل شنیدن صدا های مختلف از کولر گازی:

صدای جیر جیر کردن کولر گازی

ممکن علت صدای دستگاه به صورت جیر جیر دمنده و فن که از طریق سیستم کانال منتقل شود. موتورهای بیرونی فن و موتورهای دمنده داخلی هنگام خراب شدن با صدای بلند این نوع صدا را تولید می کنند.

چرخ سوپاپ و محفظه نیز در هنگام استفاده بسیار زیاد این نوع صداها را از خود تولید می کنند. برای برخی از کولر گازی ها، این صدا هنگام راه اندازی طبیعی است.

صدای زمزمه کردن کولر گازی

یکی از مواردی که خیلی نیاز به نگران شدن ندارد، صدای زمزمه است. قطعات سست شده و لوله های مبرد می توانند باعث لرزش شوند و در صورت عدم کنترل، می توانند منجر به یک مسئله برای تعمیر و نگهداری جدی تری شوند.

بعضی اوقات صدا واهمه یا وزوز به مشکلات الکتریکی کولر گازی نیز اشاره دارد. اگر کمپرسور خاموش شود و از شروع به کار خودداری کند، در برخی موارد این نوع صدا را از خود تولید می کنند، اگرچه سیم کشی سست و بی اساس نیز باعث ایجاد این صدا می شود.

صدای کلیک کردن

صدای کلیک کردن، احتمال ۹۰ درصد از قطعات برقی کولر گازی است و تعمیر یا تعویض این قطعات نیز، کار ساده ای نیست و به یک تعمیرکار نیاز دارد.

کلام اخر:

در صورت نیاز شما عزیزان به تعمیر کولر گازی خود،متخصصین مستر تعمیر چی در ۲۴ساعت شبانه روز و هفت روز هفته در محل زندگی شما عزیزان اماده خدمت رسانی هستند.

علت های انواع صدا در کولرگازی
علت های انواع صدا در کولرگازی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.