لوله موئی کولر گازی چیست؟

لوله موئی کولر گازی | علائم گرفتگی لوله مویی کولر گازی
لوله موئی کولر گازی | علائم گرفتگی لوله مویی کولر گازی

این لوله های موئی عضو بسیار مهم و تاثیر گذار سیستم تهویه هوا هستند ، که از یونیت داخلی به سمت کمپرور و یونیت خارجی کشیده میشود.
این لوله ها از جنس مس و طولی بین ۱۰۰ تا ۴۰۰ سانتیمتر و قطر آن به۸الی ۱۰ میلی‌متر می‌رسد.
در سیستم های تهویه مطبوع برای ایجاد سرمایش و گرمایش نیاز است که سیکل تبرید را به دو بخش تقسیم کنیم بخش اول قسمت فشار بالا که شامل خروجی کمپرسور و کندانسور بوده و قسمت فشار پایین که اپراتور و ورودی کمپرسور می باشد.

 

وظیفه لوله موئی کولر گازی چیست؟

کاربرد این قطعه در کولر گازی بدین شکل است که این قطعه نقش انبساط و شکست زیاد فشار سیستم را بر عهده دارد. به این صورت که مبرد از کندانسور با فشار بالا و حالت مایع با دمای تقریبی ۳۵ – ۴۵ درجه خارج می شود تا به لوله مویی برسد. لوله مویی یا اکسپنشن کولر گازی وظیفه افت فشار مبرد و نیز ایجاد فرصت لازم را به جهت تبخیر آن در اواپراتور بر عهده دارد.

علت گرفتگی لوله موئی کولر گازی:

زمانی که لوله موئی به دلیل رطوبت به طور کامل مسدود شود، سیستم تهویه مطبوع و کولر گازی با افت عملکرد در سرمایش روبه رو خواهد شد یا به طور کلی متوقف می شود. همچنین یک راه آسان برای شناسایی این نقص، بررسی وجود یخ روی کویل اواپراتور و کویل کندانسور است.

آلودگی و عدم رسیدگی به موقع باعث ایجاد مشکل و گرفتگی لوله موئی خواهد شد. برای نمونه همینطور که می دانید کویل کندانسور در چرخه سیکل تبرید باید هوای بیرون از خانه را به داخل بکشد تا کل فرآیند خنک سازی و جابه جای هوا تکمیل شود.

بنابراین در هنگام مکش ممکن است شاخ و برگ و ذرات خاک که در اطراف کویل دستگاه وجود دارد نیز به دستگاه بچسبد و دردسرهای زیادی را ایجاد کند.

 

نشانه های گرفتگی لوله موئی کولر گازی:

۱-پریدن فیوز

از علائم گرفتگی لوله موئی کولر گازی می‌توان به پریدن فیوز اشاره کرد. کندانسور به لوله موئی راه دارد و همین امر باعث می‌شود تا آلودگی‌ها از کندانسور به لوله موئی راه پیدا کند.

به همین جهت به مرور زمان باعث گرفتگی و کثیفی لوله موئی کولر گازی خواهد شد. به محض مطمئن شدن از گرفتگی لوله موئی، شما نیاز به تعویض کمپرسور و لوله موئی دارید.

۲-خاموش و روشنی مداوم کمپرسور

علاوه بر سر و صداهای عجیب و ناهنجار، ممکن است کمپرسور قطع و وصل شود. در چنین مواقعی، برای جلوگیری از بروز مشکلات بیشتر و حتی سوختن کولر، حتما کولر را خاموش کنید و نگاهی به وضعیت لوله موئی بیاندازید. اگر مسیرش مسدود شده بود، به آن رسیدگی کنید.

۳-آمپر زدن دستگاه

آمپر زدن یعنی چه؟ کولر گازی برای روشن شدن نیاز به مقداری جریان ورودی دارد. اگر لوله موئی گرفتگی داشته باشد، این جریان ورودی به کمپرسور بالا می‌رود و قطعه‌ای به نام مدارشکن، جلوی ورود جریان بالا را به دستگاه می‌گیرد؛ در نتیجه باعث خاموش شدن دستگاه می‌شود. در چنین مواقعی که دستگاه با این مشکل مواجه می شود اصطلاحا گفته می‌شود دستگاه آمپر زده شده است.

۴کاهش سرما کولر‌ گازی

در بعضی  از مواقع  ممکن است احساس کنید که کولر گازی آن توان خنک­‌کنندگی قبل را ندارد، این مورد می‌تواند یکی از علائم گرفتگی لوله موئی کولر گازی محسوب شود‌. بنابراین اگر احساس کردید که سرمای کولر گازی شما کم شده است، حتما این لوله را مورد بررسی قرار دهید.

لوله موئی کولر گازی | علائم گرفتگی لوله مویی کولر گازی

مزایای استفاده از لوله موئی چیست؟

۱-با استفاده از لوله موئی تا حد بسیار بالایی از هدر رفتن گاز ورودی جلوگیری می‌شود و همین باعث خواهد شد تا جایگزین بهتری نسبت به سایر لوله ها باشد.

۲-قیمت لوله موئی به نسبت سایر جداکننده‌ها بسیار پایین‌تر است.

۳-لوله موئی نیازی به هیچ کنترل کننده‌ای مثل برق ندارد و برای بهتر کار کردن آن کافیست تا طول آن را افزایش دهید.

۴-لوله موئی کولر گازی حتی در زمان خاموشی دستگاه نیز در حال فعالیت است تا هنگام روشن شدن کولر فشاری به کمپرسور وارد نشود.

 

سایز لوله موئی کولر گازی

در پایین به سایز لوله موئی کولر گازی به نسبت قدرت‌های مختلف این دستگاه از جمله کمپرسور اشاره خواهیم کرد:

BTU طول لوله برحسب سانتی متر قطر لوله برحسب سانتی متر
۴۰۰۰ ۲۷۵ ۱.۳۹۷
۵۰۰۰ ۱۸۳ ۱.۳۹۷
۶۰۰۰ ۲۲۰ ۱.۶۲۵
۱۲۰۰۰ ۱۸۳ ۲.۱۵۹
۱۴۰۰۰ ۱۵۳ ۲.۲۸۶
۲۴۰۰۰ ۱۰۰ ۸
۳۰۰۰۰ ۱۰۰ ۸
۳۲۰۰۰ ۷۵ ۹
۳۶۰۰۰ ۸۵ ۹

لوله موئی کولر گازی | علائم گرفتگی لوله مویی کولر گازی

کاربرد لوله موئی :

از لوله موئی در کولرهای گازی و همچنین یخچال های خانگی استفاده می شود استفاده از این قطعه در ظرفیت های پایین مثل ظرفیت های ۹هزار تا ۶۰هزار  رواج دارد.

همچنین از این قطعه برای کولرهای پنجره ای نیز استفاده می گردد و محل قرار گیری لوله موئی در خروجی کندانسور و بعد از از فیلتر مسیر رفت قرار میگیرد.

لوله موئی کولر گازی

کلام اخر:

در صورت  نیاز شما عزیزان به متخصصین مجرب ، جهت تعمیر انواع لوازم الکترونیکی خود اعم از کولر گازی ،یخچال، ماشین لباسشویی،ماشن ظرفشویی و…. گروه متخصصین مستر تعمیر چی در هفت روز هفته و ۲۴ساعت شبانه روز اماده خدمت رسانی به شما عزیزان  در محل زندگی تان می باشند.

برای ارتباط با ما میتوانید با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید:

شماره دفتر مرکزی:۰۲۱۶۵۵۰۰۹۳۰

یا با شماره موبایل های:۰۹۱۲۸۶۵۲۹۲۱،۰۹۳۹۹۵۱۱۶۸۷،۰۹۰۲۳۰۹۴۴۳۰،۰۹۰۲۲۳۰۹۴۴۲۰

تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.