وظیفه ترموستات در یخچال چیست ؟

وظیفه ترموستات در یخچال چیست ؟
وظیفه ترموستات

وظیفه ترموستات در یخچال چیست ؟

در یخچال و فریزر یکی از اصلی ترین قطعات ترموستات می باشد.ترموستات فارغ از نوع و مدل یخچال در تمامی یخچال ها چه یخچال های قدیمی چه یخچال های جدید وجود دارد.نحوه کار ترموستات به این صورت است که دمای یخچال و فریزر را بصورت ثابت نگه می دارد.ترموستات به صورت اتومات دمای داخلی یخچال و فریزر شما را بر اساس دمای تعیین شده ازطرف شما تعیین میکند این کار به این صورت انجام میگیرد که ترموستات با کم کردن دمای هوای داخلی یخچال و فریزر شما به کمپرسور اجازه فعالیت می دهد و باعث می شودهوای گرم تبدیل به هوای سرد شود.

انواع ترموستات یخچال :

1:ترموستات از نوع فشار بخار
2:ترموستات از نوع دو قطبی
3:ترموستات های دیجیتالی یا جامد الکتریکی

شیوه تشخیص خرابی ترموستات یخچال:

1:دمای یخچال و فریزرتان بالا میرود :خرابی ترموستات می تواند موجب گرم شدن فضای یخچال و فریزرتان شود. اگر شما در صورت تنظیم کردن دمای یخچال و فریزرتان به دمای پایین تر همچنان مشکل خنک نبودن کافی یخچال و فریزر خود را دارید باید به خراب بودن ترموستات خود شک کنید.
2:منجمد شدن مواد غذایی درون یخچال: اگر با یخزدگی مواد غذایی درون یخچال خود مواجعه شدید اولین اقدامی که باید کنید این است که دمای یخچالتان را بالا برده و 2الی 3 ساعت صبر کنید اگر دیدید با انجام این کار هم هنوز این مشکل ادامه دارد علت ان میتواند خراب بودن ترموستات یخچالتان باشد.

وظیفه ترموستات در یخچال چیست ؟
وظیفه ترموستات در یخچال چیست ؟

3:متغیر شدن دائمی دمای یخچال:ترموستات در یخچال وظیفه ثابت نگه داشتن دمای هوای درون یخچال را دارد.اگر متوجه شدید دمای یخچالتان بصورت مداوم تغییر میکند و ثابت نیست احتمال زیاد ترموستات یخچالتان مشکل پیدا کرده است تو این حالت مواد خوراکی و غذایتان با کاهش دمای یخچالتان یخ میزند و با افزایش ان موجب یخزدگی میشود
4:یخچال شما تمام مدت در حال کار کردن است:یکی ازاصلی ترین نشانه هایی که نشان میدهد ترموستات یخچال شما خراب است اتومات کار نکردن یخچال است.وظیفه ترموستات این است که هر گاه یخچالتان به دمای مطلوب خود رسید دستور خاموشی کمپرسور یخچال را صادر کند.ولی اگر ترموستات شما خراب باشد این دستور از طرف ترموستات به یخچال نمیرود و موجب این میشود که کمپرسور بطور مداوم کار کند .
کار کردن کمپرسور تا 7ساعت در طول شبانه روز طبیعی است و جای نگرانی وجود ندارد.

تست خرابی ترموستات به چه صورت است ؟

1:تست دستی ترموستات :در این روش محل قرار گرفتن ترموستات در یخچال را باز کرده و سیم ورودی و خروجی را که از ترموستات به موتور یخچال میرود را به هم متصل میکنید سپس یخچال را به برق وصل میکنید در صورتی که موتور یخچالتان روشن شود ترموستات یخچالتان خراب شده و اگر موتور روشن نشد یعنی سالم است.
2:تست توسط اهم: در این روش سری های اهم متر را به ورودی و خروجی وصل کرده و تست میگیریم که اگر ترموستات روشن شد دستگاه اخطار میدهد و اگر ترموستات را خاموش کردیم ارور قطع میدهد که در این حالت یعنی ترموستات ما سالم است.

محافظت از ترموستات یخچال:

1: از باز و بسته کردن بی دلیل درب یخچال خودداری کنید
2:از گذاشتن مواد غذایی داغ در یخچال فریزر و ساید خود خودداری کنید.
3:یخچال خود را در محیط بسیار گرم قرار ندهید باید یخچال تهویه مناسب داشته باشد.

وظیفه ترموستات در یخچال چیست ؟
وظیفه ترموستات در یخچال چیست ؟
کلام اخر:متخصصین مستر تعمیر چی در همه روز هفته 24ساعته در خدمت شما عزیزان می باشد تا تعمیر لوازم خانگی را در محل شما انجام دهد تا هم در هزینه و وقت شما صرفه جویی شود.
از توجه شما عزیزان سپاسگذاریم.

این صفحه در 14 مهرماه 1401 موزد بازبینی قرار گرفت و طلاعات آن بروز رسانی گردیده است.شما عزیزان می توانید در قسمت نظرات با ما همراه بوده و انتقادات و پیشنهادات خود را جهت بهبود کار ما ارسال نمایید. از این که با ما همراه هستید بسیار سپاس گزاریم.هدف ما جلب رضایت شما عزیزان است.

(گروه تخصصی تعمیر لوازم خانگی مستر تعمیر چی)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست