علائم و دلایل خراب شدن برد ماشین لباسشویی

خراب شدن برد ماشین لباسشویی
خراب شدن برد ماشین لباسشویی

ما در این مقاله در مورد تعمیر انواع برد ماشین های لباسشویی ال جی،سامسونگ،بوش،دوو،پاکشوما،مایدیا و …. برای شما عزیزان توضیح خواهیم داد تا با انواع علائم و مشکلات برد ماشین های لباسشویی آشنا شوید.

برد ماشین لباسشویی چیست؟

مهم ترین وظیفه ایی که برد ماشین لباسشویی بر عهده دارد کنترل و هدایت دستورات صادر شده از سوی دکمه استارت به منظور شروع عملیات شستشو و زمان سنج می باشد که تعیین کننده زمان کارکرد شستشو می باشد،بردی  با قطعات الکتریکی برای کنترل ماشین‌ها، که اغلب مانند مغز ماشین لباسشویی عمل می‌کند. تقریباً هر عملکردی که ماشین لباسشویی انجام می دهد توسط برد مدار کنترل می شود.

 

وظیفه برد در ماشین لباسشویی:

برد در ماشین لباسشویی وظیفه کنترل و هدایت فرمان و دستور‌هایی که از سوی دکمه استارت برای شروع کار به سمت آن روانه می‌شود، را به عهده دارد. شستشوی مشخص شده، از سوی شما به برد فرستاده می‌شود. با توجه به برنامه مورد نظر، برد تصمیم می‌گیرد که تا کی شستشو ادامه پیدا کند و چه زمانی دستگاه خاموش شود. پس با این اوصاف می‌بینید که این قطعه از اهمیت بالایی برخوردار است. اگر مشکلی برای آن پیش بیاید عملکرد دستگاه مختل شده و حتی ممکن است اصلا روشن  نشود.

خراب شدن برد ماشین لباسشویی
برد ماشین لباسشویی

 

علت های خرابی برد ماشین لباسشویی:

نوسانات برق

مهم ترین علت سوختن برد لباسشویی نوسانات برق می باشد که با کم و زیاد شدن جریان برق باعث اختلال در سیستم بردی ماشین لباسشویی می شود و در نهایت برد ماشین لباسشویی خراب می شود برای اینکه این اتفاق برای ماشین لباسشویی شما رخ ندهد بهتر است از محافظ برقی استفاده کنید.

نفوذ آب به قسمت الکترونیکی

اگر سیستم ماشین لباسشویی شما درست کار نکند احتمال دارد آب به قسمت الکترونیکی یا همان برد ماشین لباسشویی نفوذ کند . و باعث ایجاد اتصالی شود و نهایت برد ماشین لباسشویی بسوزد. در این شرایط احتمال برق گرفتگی نیز وجود دارد.

آتش سوزی

یکی دیگر از دلایل خرابی برد ماشین لباسشویی ، آتش سوزی است که در این صورت برد ماشین لباسشویی کاملا از بین می رود.

 

خراب شدن برد لباسشویی
ماشین لباسشویی

نشانه های خرابی برد در ماشین لباسشویی:

۱-برنامه شستشوی تعیین شده اشتباه اجرا می‌شود: این عنوان بدین منظور است که شما برای شستشوی لباس‌هایتان برنامه‌ای را مشخص کرده‌اید، اما ماشین آن برنامه را اجرا نکرده بلکه برنامه‌ی دیگر را اجرا و آغاز می‌کند. وظیفه‌ی اصلی برد هم کنترل برنامه شستشوی ماشین لباسشویی است که خرابی آن باعث مشکل در اجرای برنامه می‌شود.

۲-گرم نشدن آب

۳-روشن نشدن لباسشویی

۴-عدم تخلیه ی آب

۵-عدم شروع به کار دستگاه

۶-از کار افتادن پنل جلویی لباسشویی

۷-خاموش شدن ناگهانی دستگاه

۸-نمایش ارور بر روی نمایشگر

۹-توقف لباسشویی حین فرآیند شست و شو

مراحل تعمیر برد ماشین لباسشویی:

بعد از اینکه علل خرابی برد ماشین لباسشویی را مشخص شد، لازم است که برای تعمیر آن اقدام شود. اگر برد ماشین، قابل تعمیر بود و نیازی به تعویض نداشت، باید مراحلی را طی کنید:

۱-برای تعمیر برد اول برق دستگاه را قطع کنید. یعنی دوشاخه ماشین لباسشویی را از پریز بکشید تا با خیالی راحت و بدون صدمه به جان خودتان و دستگاه به تعمیرات بپردازید.

۲-در مرحله دوم حتماً برای تعمیر برد، کنترل پنل را خارج کرده و اگر آلودگی و کثیفی مشاهده کردید با اسپری تمییز کننده آن را تمیز نمایید.

۳-در مرحله بعدی حتماً به خازن‌ها دقت ویژه‌ای داشته باشید. زیرا خازن‌های الکترولیکی باید به طور کامل صاف باشند. هرگاه خازن‌ها تاخوردگی داشتند یا شکسته شده‌اند یا از برد خارج شده‌اند باید اول علت را برطرف کرد. ممکن است به دلیل گذشت زمان و کارایی و وجود حرارت، مهر و موم‌های خازن‌ها آب شده یا شکسته شده یا از جای در آمده باشند. اگر الکترولیت‌ها از برد خارج شده باشند، باعث خرابی و آسیب برد می‌شوند. در آخر هم در صورت خرابی در قسمت خازن‌ها خازن جدید روی برد نصب می‌گردد و برد می‌تواند به فعالیت خود در مجموعه قطعات ماشین لباسشویی ادامه دهد.

برد ماشین لباسشویی
خراب شدن برد ماشین لباسشویی

تعمیر گاه مستر تعمیر چی با متخصصین حرفه ایی و با تجربه خود انواع خدمات نصب و تعمیر لوازم خانگی شما عزیزان را در محل مورد نظر شما ارائه می دهد.

مستر تعمیرچی انواع لوازم خانگی اعم از یخچال، فریزر، ظرفشویی ، کولر گازی ، ماشین لباسشویی و…. را در محل شما در سریع ترین زمان ممکن و مناسب تریت قیمت ارائه می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.