علت نشت گاز یخچال فریزر

علت نشت گاز یخچال فریزر
علت نشت گاز یخچال فریزر
علت نشت گاز یخچال فریزر

کاربرد گاز یخچال و فریزر:

درون تمام یخچال های نسل جدید و قدیم از گاز فریون در سیستم خنک سازی آن استفاده میشود. این گاز با سرعت بسیار بالا کاهش دما پیدا نموده و به همان نسبت نیز دمای آن افزایش پیدا می کند.

به همین دلیل در لوله های اواپراتور که در پشت یخچال ها قرار دارند، از این گاز استفاده شده و با سرد شدن آن توسط کمپرسور، دمای سرد  به داخل کابین یخچال فریزر منتقل شده و گرمای درون دستگاه منجر به گرم شدن گاز فریون می گردد.

پس از گرم شدن مجدد گاز داخل لوله های اواپراتورترموستات یخچال  این افزایش دما را تشخیص داده و فرمان روشن شدن را به کمپرسور ارسال نموده و مجدد مراحل قبل به صورت چرخه ای و مداوم تکرار می گردد.

با توجه به نقش بسیار مهم گاز موجود در لوله های اواپراتور و کندانسور، خالی شدن گاز یخچال فریزر می تواند منجر به مشکلات متعددی گردد.

عواقب خالی شدن گاز یخچال و فریزر:

عدم تنظیم دمای داخلی کابین و بخش فریزر به دلیل خالی شدن گاز یخچال

-آسیب وارد شدن به موتور یخچال به دلیل کارکردن یکسره و اتومات نکردن

-خرابی مواد غذایی و میوه و سبزیجات به دلیل تنظیم نبودن دمای داخلی یخچال

علت نشت گاز یخچال
علت نشت گاز یخچال فریزر

دلایل نشتی گاز یخچال و فریزر:

ایجاد سوراخ یا جابه‌جا شدن لوله‌های اوپراتور

اگر حمل و نقل دستگاه به درستی انجام نشود و یخچال ضربه ببیند، ممکن است لوله‌های یخچال از جای خود خارج شده و یا سوراخ شوند. هم‌چنین استفاده و کارکرد طولانی مدت یخچال باعث کهنگی و پوسیدگی لوله گاز یا قطعات یخچال و در نهایت سوراخ شدن آن‌ها شود.

این اتفاق هنگام تراشیدن برفک و یخ‌زدگی‌های یخچال با ابزار تیز هم ممکن است اتفاق بیفتد. هم‌چنین اگر لوله‌ها توسط تعمیرکار ناوارد یا افراد معمولی درست تعمیر و نصب نشوند، راهی برای خروج گاز از یخچال به وجود می‌آید.


ضخامت و جنس لوله‌های پشت یخچال

کم و زیاد بودن قطر و اندازه لوله‌ها در خروج گاز از لوله تاثیر دارد. مثلا اگر لوله‌ها ضخامت کمتری داشته باشند، گاز فشار بیشتری به لوله وارد کرده و باعث سوراخ شدن و خالی شدن گاز یخچال می‌گردد.

جنس لوله در اپراتور مهم‌ترین نقش را در نشتی گاز دارد. برخی لوله‌ها از فولاد یا آهن بدون عایق ساخته می‌شوند که ممکن است پس از مدتی دچار پوسیدگی شوند. جنس لوله‌ها معمولا از آلومینیوم و مس است. لوله‌های مسی، باکیفیت‎ترین لوله‌ها هستند که مقاومت بسیار بالایی در برابر ضربه دارند و دچار زنگ زدگی و پوسیدگی نیز نمی‌شوند.

وجود نشتی در مسیر لوله‌های کندانسور و کمپرسور

لوله‌های مارپیچ پشت یخچال فریزر که کندانسور نامیده می‌شوند، ممکن است به دلیل جابه‌جایی‌های غیراصولی، وارد شدن ضربه محکم و جسم تیز دچار ترک یا سوراخ شوند.

هم‌چنین کارکرد زیاد و افزایش عمر دستگاه در گذر زمان نیز لوله‌ها را مستعد پوسیدگی و سوراخ شدن می‌کند. پوسیدگی، ضربه خوردن، کیفیت نامرغوب لوله‌ها و جابجایی درست موجب آسیب و نشتی در قسمت‌های مهم دیگر از جمله کمپرسور نیز می‌شود.

عدم اتصال مناسب شیر والف به کمپرسور یخچال

شیر والف به کمپرسور متصل است لوله اصلی که از لوله مسی به کمپرسور وصل می‌شود به درستی جوش نخورده باشد یا به دلایل جابه‌جایی نادرست و تکان شدید نشتی گاز یخچال اتفاق می‌افتد. هم‌چنین اگر شیر والف نصب شده هم مرغوب نبوده یا خراب باشد، گاز فریون به مرور زمان از لوله‌ها خارج می‌شود.

علت نشت گاز فریزر
علت نشت گاز یخچال فریزر

راه های تشخیص نشت گاز از یخچال و فریزر:

استشمام بوی بد از یخچال

اولین و بارزترین نشانه نشت گاز یخچال، بوی مواد غذایی فاسد شده از درون آن می باشد. توجه داشته باشید که در صورتی می توان این نشانه را به عنوان کم شدن گاز یخچال در نظر گرفت که هیچ گونه مواد غذایی فاسد شده درون یخچال نباشد.

سرد بودن لوله های کندانسور یخچال

یکی از نشانه های سالم بودن یخچال و کم نبودن گاز فریون آن، گرم بودن لوله های پشت دستگاه که به لوله های کنوانسور معروف می باشند است. این لوله ها که وظیفه به جریان درآوردن گاز فریون به بالای یخچال و انتقال هوای سرد آن به درون کابین یخچال و جا به جایی هوای گرم به کمپرسور می باشد، در اغلب مواقع گرم می باشند و سرد بودن آن نشانه عدم وجود گاز خواهد بود.

گرمای زیاد درون کابین یخچال فریزر

گاز فریون نقش بسیار مهمی در سیستم خنک سازی یخچال فریزر داشته و  خالی شدن و نشت آن در نهایت می تواند عملکرد این سیستم را دچار اختلال کند. البته دلایل زیادی برای گرم شدن فضای داخل یخچال فریزر وجود داشته و تنها دلیل آن نشت گاز نمی باشد.

دلایل نشت گاز یخچال فریزر
علت نشت گاز یخچال فریزر
نشت روغن در لوله های کندانسور

علاوه بر گاز فریون، مقدار کمی روغن درون لوله های کندانسور وجود دارد که سوراخ بودن لوله ها باعث میشود تا این روغن به بیرون نشت کند. بهتر است برای بررسی سلامت یخچال فریزر به صورت مرتب بخش های مختلف آن از جمله لوله های پشت دستگاه بررسی گردند. علاوه براین می توانید روی لوله های کنوانسور کمی مایع ظرفشویی قرار دهید تا در صورت وجود نشتی در آنها و ایجاد حباب این مشکل را تشخیص دهید.

mr-tamirchi

۱ دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.