نشت اب پکیج

نشت اب پکیج

نشت اب پکیج

نشتی آب در پکیج یکی از شایع ترین عیب های این سیستم گرمایشی می باشد که احتمال دارد برای تمامی کاربران این دستگاه اتفاق بیافتد. در اکثر مواقع مشکل آب دادن پکیج از سوی کاربران جدی گرفته نمی شود و ممکن است پکیجی مدت ها گرفتار این مشکل باشد، گاهی این بی توجهی صرف نظر از خطرناک بودن آن، عواقب ناخوشایند فراوانی را به دنبال دارد که موجب پرداخت هزینه های تعمیر و تعویض گزافی نیز می شود. در اینجا به شناسایی علل آب دادن پکیج و نیز راهکارهای رفع آن می پردازیم.

علت های نشت اب از پکیج

۱-ایجاد سوراخ یا ترک در مبدل

 ترک خوردن یا سوراخ شدن مبدل حرارتی را می توان از دلایل آب دادن پکیج دیواری قلمداد نمود. ریزش و چکیدن چند قطره آب در قسمت زیر پکیج در مدل های تک مبدله، حکایت از آسیب دیدن و خرابی و ترک خوردگی مبدل دستگاه دارد. افزایش دمای ناگهانی و متعاقب آن، داغ شدن بیش از حد آب، از مهم ترین علائم و نشانه های این مشکل محسوب می شود.

در صورت سوراخ شدن مبدل پکیج های دو مبدله، نشتی و فوران آب به صورت محسوس مشاهده می شود. در چنین شرایطی، تعویض مبدل حرارتی پکیج از بهترین راهکارها برای برطرف نمودن این مشکل می باشد.

نشت اب پکیج
نشت اب پکیج

2-نشتی آب در پکیج از ناحیه ی پمپ

ریشه ی آب دادن سیستم گرمایشی پکیج ممکن است در اختلالات مرتبط با پمپ آن باشد. پمپ سیرکولاتور در داخل پکیج برای گردش آب در مسیر مدار گرمایش و گرم کردن رادیاتور ها و یا لوله ها کاربرد زیادی دارد. این پمپ اغلب مقاومت بالایی دارند، ولی بعد از چند سال عموما دچار سوختگی و یا ضعیف شدن می شوند که با اصلاح سیم کشی و یا تعویض پمپ مشکل گرمایش تجهیزات گرمایشی حل می شود.

به طورکلی پمپ پکیج بخصوص در پکیج های دو مبدله مرتبا باید کار کند و این موضوع باعث می شود طول عمر پمپ پکیج در پکیج های دو مبدله نسبت به تک مبدله کمتر باشد. گاهی مواقع با خراب شدن این پمپ ها، همراه با پیدایش معضل آب دادن در پکیج رخ می دهد که با تعمیر و یا تعویض آن توسط تعمیرکاران حرفه ای می توان این مشکل را برطرف ساخت.

۳-پاره شدن لوله و اتصالات داخلی

گاهی هم ممکن است در اثر حرارت زیاد پکیج یا مشکلات دیگر، لوله ها و اتصالات داخلی پاره شوند. برای رفع مشکل آب دادن پکیج در این حالت باید اول لوله مورد نظر را پیدا کرده و در گام بعدی، آن را با لوله های جدید و سالم تعویض کنید. خراب شدن اورینگ و یا واشر به عنوان قطعات داخلی اصلی پکیج، مهم ترین دلایل بروز این اتفاق به شمار می روند. حرارت هم مساله را تشدید می کند تا در نهایت لوله ها پاره شوند.

نشت اب پکیج
نشت اب پکیج
4-فرسودگی قطعات

پکیج‌ها با آب گرم سر و کار دارند و این آب معمولا املاح بیشتری خواهد داشت؛ به همین دلیل لوله‌های آب داغ خیلی زودتر فرسوده می‌شوند. این موضوع می‌توان به شکل‌های مختلفی مانند سوراخ شدن یا پوسیدگی خود را نشان دهد و معمولا یکی از نشانه‌های آن آب دادن از زیر پکیج است. از سوی دیگر گذشت زمان و در معرض حرارت قرار گرفتن واشرها، می‌تواند فرسودگی آن‌ها را به دنبال داشته باشد. بنابراین اگر مدت زیادی از نصب پکیج می‌گذرد، باید برای تعویض لوله‌ها و اتصالات آن اقدام کنید.

۵-به هم خوردن تنظیمات فشار پکیج

یکی دیگر از دلایلی که ممکن است منجر به چکه کردن پکیج شود، به هم خوردن تنظیمات فشار آن است. وظیفه تنظیم فشار در این دستگاه بر عهده شیر تخلیه یا شیر اطمینان است؛ به عبارت بهتر برای کم کردن فشار پکیج باید این شیر را باز کنیم.  مواقعی ممکن است به دلیل خراب شدن یا فرسوده شدن این قطعه، پکیج شروع به آبریزی کند. در نتیجه اگر متوجه چکه کردن و نشت آب شدید، فشار پکیج را بررسی کنید و دقت داشته باشید که نباید از ۱٫۵ تا ۲ بار بیشتر باشد. در صورت بالا بودن فشار پکیج، مشکل می‌تواند از شیر تخلیه باشد که در این صورت باید توسط کارشناس تعویض شود.

۶-نشتی آب از محل شیر پرکن دستگاه

یکی دیگر از دلایل آب دادن پکیج ، وجود نشتی در محل شیر پرکن است. در این حالت برای تعمیر پکیج باید لوله ای که دچار نشتی شده شناسایی و تعویض شود. توجه داشته باشید که خرابی این قطعه منجر به بالا رفتن فشار داخلی پکیج می شود.  به همین دلیل باید در اسرع وقت مورد بررسی و تعمیر یا تعویض قرار بگیرد.

نشت اب پکیج
نشت اب پکیج
7-عدم آب بندی صحیح اتصالات

از دیگر علت های نشتی آب از پکیج دیواری، آب بندی نادرست سختی گیر، چپقی، زانو و شیلنگ پیسواری دستگاه می باشد. چنانچه نشتی آب به قسمت اتصالات پکیج مربوط شود، می‌بایست کلیه آنها مورد بررسی قرار گیرند.

در صورت زیاد بودن میزان نشتی، ضمن بستن و قطع جریان شیر ورودی ساختمان، باید تعمیر یا تعویض قطعه معیوب را در دستور کار قرار داد.  به منظور جلوگیری از این مشکل، بررسی منظم شیلنگ ها و اتصالات پکیج دیواری کمک شایانی می نماید.

ناگفته نماند که فرسودگی شیلنگ رابط مدار گرمایش و منبع انبساط و فرسودگی و خراب شدن منبع انبساط دستگاه را می توان در ردیف دیگر علت های مهم نشتی آب از پکیج دیواری به حساب آورد.

کلام اخر

در صورت  نیاز شما عزیزان به متخصصین مجرب ، جهت تعمیر انواع لوازم الکترونیکی خود اعم از پکیج، جاروبرقی ، ،تلویزیون، کولر گازی ،یخچال، ماشین لباسشویی،ماشن ظرفشویی و…. گروه متخصصین مستر تعمیر چی در هفت روز هفته و ۲۴ساعت شبانه روز اماده خدمت رسانی به شما عزیزان  در محل زندگی تان می باشند.

برای ارتباط با ما میتوانید با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید:

شماره دفتر مرکزی:۰۲۱۶۵۵۰۰۹۳۰

یا با شماره موبایل های:۰۹۱۲۸۶۵۲۹۲۱،۰۹۳۹۹۵۱۱۶۸۷،۰۹۰۲۳۰۹۴۴۳۰،۰۹۰۲۲۳۰۹۴۴۲۰

تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.