کم شدن مکش جاروبرقی

کم شدن مکش جاروبرقی

کم شدن مکش جاروبرقی

جاروبرقی ها یکی از لوازم برقی خانگی هستند که آن ها زیاد  استفاده می شود. این لوازم برقی در پاکیزگی و تمیزی منازل و محیط ساختمان بسیار تأثیر گذار و مهم می باشند. استفاده زیاد از این وسیله خانگی و یا با گذشت زمان ممکن است مشکلات و خرابی و آسیب در آن به وجود بیاورد.

یکی از مشکلات و معضلاتی که افراد با آن مواجه می باشند، کم شدن مکش جاروبرقی است. دلایل و علت های مختلفی می تواند زمینه ساز و باعث به وجود آمدن این مشکل در جاروبرقی شود که ما چند دلیل را در ادامه برای شما توضیح می دهیم.

دلایل مهم کم شدن مکش جاروبرقی

۱-گرفتگی

گرفتگی از مهم‌ترین عاملان کاهش مکندگی و قدرت جاروبرقی است. اگر دسته و یا خرطومی جارو دچار گرفتگی شود، هوا به سختی از آن گذر می‌کند. از روش‌های بازبینی زیر برای شناسایی علت و رفع سریع گرفتگی جاروبرقی استفاده کنید و مکندگی آن را به حالت اول برگردانید.

هنگامی که جاروبرقی روشن است، به صدای موتور گوش کنید؛ اگر صدایی زوزه‌مانند شنیدید، جاروبرقی گرفتگی دارد.

ببینید چیزی مکنده کف را مسدود کرده یا خیر. هر شیئی می‌تواند جاروبرقی را مسدود کند.

۲-کثیف شدن فیلتر هوا

کثیف شدن فیلتر هوا عمده ترین دلیل مکش ضعیف جاروبرقی است. جاروبرقی ها عمدتا دارای دو نوع فیلتر هوا هستند. یکی از آنها فیلتر ورودی است که مانع رسیدن گرد و خاک به موتور جاروبرقی می شود و دیگری فیلتر هوای خروجی است که باعث می شود گرد و خاک کمتری وارد محیط شود.

فیلتر ورودی باعث تمیز ماندن موتور جارو برقی و افزایش طول عمر آن می شود و فیلتر خروجی باعث می شود گرد و خاک در محیط خانه پخش نشود، که این تاثیر زیادی در بیماری های تنفسی افراد دارد.

این فیلتر ها دارای یک قاب پلاستیکی می باشند که آن ها را محکم سر جای خود نگه می دارد. بعد از مدتی از کارکردن جارو برقی، این فیلترها کثیف می شوند و نیاز دارند که مجددا تمیز شوند. اگر این فیلترها تمیز نشوند، ممکن است به موتور آسیب وارد شود.

ضمن اینکه اگر ظرفیت این فیلتر ها پر شده باشد و دیگر جایی برای جذب گرد و خاک نداشته باشند، هوا به خوبی نمی تواند در فضای داخل جاروبرقی جریان داشته باشد و این خود تاثیر خیلی زیادی در قدرت مکش جارو برقی خواهد داشت.

برای حل این مشکل یا می توان فیلتر ها را شستشو داد و آن ها را تمیز کرد و یا می توان فیلتر را به کلی عوض کرد. بیشتر فیلتر های هوای انواع جاروبرقی ها قابل شستشو هستند. فیلترهایی که قابل شستشو می باشند به راحتی قابل تشخیص هستند زیرا یک علامت مانند شیر آب روی خود دارند.

کم شدن مکش جاروبرقی
کم شدن مکش جاروبرقی

3-خرابی موتور

موتور مهم‌ترین قسمت جاروبرقی می‌باشد. حال اگر موتور دستگاه خراب شود می‌تواند شمارا با مشکلات بسیار جدی مواجه کند. درنتیجه یکی از دلایلی که می‌تواند باعث ضعیف شدن مکش جاروبرقی شما شود خرابی موتور دستگاه می‌باشد.

بعضی از موتورها دارای یک قطعه فن پلاستیکی می‌باشند که خاک گردوغبار را به سمت کیسه هدایت می‌کند و اگر یکی از این تیغه‌ها بشکند و یا از کار بیفتد باعث خاموش شدن موتور و درنتیجه ضعیف شدن مکش جاروبرقی می‌شود.

۴-انسداد لوله یا خرطومی جاروبرقی

یکی دیگر از مشکلات رایج این است که یک لوله یا شلنگ ممکن است مسدود شود. کافیست یک جسم بزرگ یا یک توده مو در لوله گیر کند و مثل سدی مانع از عبور ذرات زباله به داخل جارو برقی شود و این توده بزرگتر می شود. یکی از دلایلی که باعث ایجاد انسداد و گرفتگی میشود، پر بودن جاروبرقی است. در اینصورت با افزایش گرفتگی کاهش مکش نیز بیشتر می شود.

اگر نمی توانید بفهمید که چه چیزی باعث از دست دادن مکش جاروبرقی شما شده است ، شیلنگ جاروبرقی، میله، لوله منتهی به مخزن گرد و غبار و هر جای دیگری که ممکن است گرفتگی و انسداد وجود داشته باشد را بررسی کنید.

گاهی اوقات انسداد در انتهای شیلنگ ایجاد می شود. در این صورت، شیلنگ را از جاروبرقی جدا کنید، آن را صاف نگه دارید و چراغ قوه را داخل آن بتابانید. اگر نور از انتهای شیلنگ عبور نکند، داخل آن گرفتگی وجود دارد میتوانید با یک شی بلند این گرفتگی را برطرف کنید ولی مراقب باشید که به شیلنگ جاروبرقی آسیب نرسانید. از اجسام تیز برای از بین بردن انسداد خودداری کنید و به آن ضربه نزنید.

کم شدن مکش جاروبرقی
کم شدن مکش جاروبرقی
5-نشتی هوا از محل اتصالات لوله جاروبرقی

اتصال اشتباه جاروبرقی و عدم فیکس شدن آن می تواند دلیل و علتی دیگر برای کم شدن مکش جاروبرقی باشد. این امر موجب نشتی و خروج هوا از درزهای آن شده و مکش جاروبرقی را کم می کند. بنابراین از جهت جلوگیری بروز این مشکل بهتر است اتصالات لوله جاروبرقی را مورد بررسی قرار دهید تا از اتصال صحیح آن مطمئن شوید.

کلام اخر

در صورت  نیاز شما عزیزان به متخصصین مجرب ، جهت تعمیر انواع لوازم الکترونیکی خود اعم از جاروبرقی ، پکیج ،تلویزیون، کولر گازی ،یخچال، ماشین لباسشویی،ماشن ظرفشویی و…. گروه متخصصین مستر تعمیر چی در هفت روز هفته و ۲۴ساعت شبانه روز اماده خدمت رسانی به شما عزیزان  در محل زندگی تان می باشند.

برای ارتباط با ما میتوانید با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید:

شماره دفتر مرکزی:۰۲۱۶۵۵۰۰۹۳۰

یا با شماره موبایل های:۰۹۱۲۸۶۵۲۹۲۱،۰۹۳۹۹۵۱۱۶۸۷،۰۹۰۲۳۰۹۴۴۳۰،۰۹۰۲۲۳۰۹۴۴۲۰

تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.